Najczęstsze przyczyny niepłodności

Za każdym razem gdy lekarze wypowiadają się na temat jakiejś choroby podkreślają jak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Ułatwia im to pracę i sprawia, że znacznie łatwiej jest sobie poradzić z danym schorzeniem we wczesnej fazie jego rozwoju. Jeżeli chodzi o niepłodność sprawa wygląda podobnie. Poniżej przedstawiamy najczęstsze przyczyny niepłodności.
To w jakim stopniu jesteśmy płodni zależy przede wszystkim od naszych hormonów oraz budowy narządów płciowych. Niepłodność można stwierdzić gdy przez ponad rok para stara się bezskutecznie o posiadanie potomstwa.
Najczęściej spotykane przyczyny niepłodności to przede wszystkim:

– nieprawidłowy styl życia – wszyscy zdajemy sobie sprawę, że spożywanie dużych ilości alkoholu, narkotyków czy palenie papierosów nie wpływa zbyt dobrze na ogólny stan zdrowia. Są to również możliwe przyczyny niepłodności. Porzucenie starych przyzwyczajeń w wielu przypadkach pozwala na uregulowanie wszystkich odchyleń.

– choroby – niektóre choroby zakaźne przebyte w przeszłości mogą mieć wpływ na naszą obecną płodność. Również zabiegi jakie dana osoba miała wykonywane z różnych powodów mogą negatywnie się na niej odbić.

– nieprawidłowa gospodarka hormonalna – jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności. Nieodpowiedni poziom hormonów może spowodować niepłodność u niemal każdej osoby. Rozwiązaniem są odpowiednie terapie, których zadaniem jest ustabilizowanie poziomu hormonów na odpowiednim pułapie.

– wiek – czynnik szczególnie ważny w przypadku kobiet. Im kobieta starsza tym większe prawdopodobieństwo, ze dotknie ją niepłodność. U mężczyzn czynnik również jest istotny jednak nie w tak dużym stopniu jak w przypadku pań.

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe przyczyny niepłodności. W wielu przypadkach lekarze nie są nawet w stanie jednoznacznie ich stwierdzić. Dobrze jest jednak znać te najczęstsze aby móc zwrócić na nie szczególną uwagę.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*